Iszlám-keresztény párbeszéd
„Szeretet és irgalom a Bibliában és a Koránban” címmel rendezték meg az Igével foglalkozó püspöki szinódussal párhuzamosan október 9. és 12. között Castel Gandolfóban a VI. nemzetközi iszlám-keresztény találkozót.
Mintegy 200 keresztény és muzulmán résztvevő érkezett Jordániából, Libanonból, Törökországból, Algériából, Szingapúrból és az Egyesült Államokból, valamint Európa különböző országaiból, több mint kétharmad részt muzulmánok. A Fokoláre Mozgalom az iszlámmal folytatott párbeszéd negyven évvel ezelőtt kezdődött, először az észak-afrikai arab lakosságú területeken.
A találkozó vezérfonala a mindennapi életen keresztül megvalósuló párbeszéd, amelynek alapja a szeretet és az irgalom, az egység lelkiségének fő pontjai. A négy nap során tanúságtételek hangzottak el, teológiai és lelkiségi témákat mélyítettek el mind keresztény, mind muzulmán szempontból. A programban szerepelt az a 138 muszlim tudós nyílt levelében (2007. október) javasolt két alapvető pont: az Isten és a felebarát iránti szeretet.
A találkozó elején megemlékeztek Chiara Lubichról, felevelenítve muzulmán vallási vezetőkkel való találkozásait és hozzájuk intézett beszédeit. Különleges tisztelettel emlékeztek meg a nemrég elhunyt W.D. Mohammed imámról, a neves afroamerikai vallási vezetőről is.
Október 9-én a találkozón felszólalt Jean-Louis Tauran bíboros, a Vallások Közti Párbeszéd Pápai Tanácsának elnöke. A bíboros beszédében hangsúlyt fektetett a muzulmán tudósok levelében említett tényre: a keresztények és a muzulmánok együtt a világ népességének 55%-át alkotják. Ha hűségesek saját hitükhöz, sokat tehetnek a békéért és a társadalom stabilitásáért. Így fogalmazott: a különböző vallású hívők minél inkább elkötelezik magukat az Isten-keresésben és az imádságban, annál inkább közelebb kerülnek egymáshoz. A tudatlanság félelmet szül, a félreérthetőségben nem lehet párbeszédet folytatni. A világot ma nem lehet megérteni a vallások nélkül. Éppen ezért fontos, hogy a vallások sohase váljanak félelem forrásává. Valójában nem a vallások háborúznak, hanem azok követői – idézi a bíboros gondolatait a L’Osservatore Romano.
A résztvevők kérdésére, hogy a vallások közti párbeszéd kegyelem-e, vagy kockázat, így válaszolt: „Mindkettő. Kegyelem, mert lehetővé teszi minden hívőnek, hogy együtt emlékeztessék a világot: ‘nemcsak kenyérrel él az ember’. Kockázat, mert mi magunk lehetünk akadályai ennek az üzenetnek azáltal, hogy nem hiteles a mindennapi életünk. Úgy vélem, hogy a vallásközi párbeszédet mindenekelőtt úgy kell értelmeznünk, mint folytonos felhívást személyes megtérésünkre.” Majd hozzátette: ’A párbeszéd hitünk lényegének része, bármelyik valláshoz is tartozunk. Csak így vihetjük el újra Krisztus békéjét a hívőkhöz. Erre a kihívásra kell ma a vallásoknak válaszolniuk.”
Az evangéliumot élni lehet, szavai életet adnak. Christina Lee a Fokoláre vallásközi párbeszédének társfelelőse mutatta ezt be Chiara Lubich és első társainak tapasztalata alapján, akik a bombázások alatt csak az evangéliumot vitték magukkal az óvóhelyre, és megtalálták benne Isten megismerésének abc-jét. Életük radikálisan meváltozott, és a megélt evangélium hatására addig ismeretlen emberek egyetlen közösségbe forrtak, mely az evangéliumi szeretet erejénél fogva kiterjedt az egész világra.
Adnane Mokrani muzulmán akadémikus a Koránt mutatta be az irgalmasság szemszögéből. „Amikor Isten a kinyilatkoztatás egy-egy részét közölte, a Próféta társai azt emlékezetükbe vésték, eémélkedtek róla és megélték. Nem mentek tovább, amíg azt a részt életre nem váltották.” Felsorolta, hogy a muzulmánok hogyan találkoznak a Koránnal és hogyan táplálkoznak szavaiból, hogy „az élők közt az élő Korán” legyenek.
Keresztények és muzulmások tettek sorban tanúságot az szent írások szerinti élet átalakító erejéről.
Október 11-én nyitott programra került sor „A város a testvériség helye” címmel. Beszámolók hangzottak el olyan kezdeményezésekről, amelyeket keresztények és muzulmánok közösen indítottak a politika, az oktatás és a társadalmi élet egyéb területein olasz, amerikai, afrikai, libanoni és macedóniai városokban. Felszólalt többek között Ibrahim Samseddine libanoni közigazgatási-reform miniszter, Marco Fatuzzo volt siracusai polgármester, David Shaheed egyesült államokbeli bíró és Vera Araujo brazil szociológus.
A találkozó résztvevőinek Tarcisio Bertone aláírá-sával üzenetet küldött a Szentatya. A pápa ebben azt kívánja, hogy a találkozó újítsa meg a testvériség építésére való törekvést és segítse elő az őszinte párbeszédet, amely tiszteletben tartja minden ember méltóságát.
Október 21, kedd, 17:37:27
Hírek – Iszlám-keresztény párbeszéd