Kommunikáció és kapcsolatok az orvostudományban
Új javaslatok az orvoslás területén. Kutatásokat, alkalmazási modelleket és nemzetközi projekteket mutattak be e témában 2007. február 16-17-én a római Katolikus Egyetemen megrendezett orvos-kongresszuson, melynek munkájába műholdas adáson keresztül bekapcsolódtak egy Budapesten megrendezett orvosi szeminárium résztvevői is.
5 kontinens 35 országából összesen 600 szakember részvételével zajlott a kongresszus, amely az orvostudomány különböző szakterületei szempontjából próbálta megközelíteni a szenvedés, a betegség és a halál témáját.
A kommunikáció és a kapcsolatok új távlatokat nyitnak az orvoslás területén, melyek segítségével szembe tudunk nézni korunk újabb és újabb kihívásaival. Különböző szakterületekre vonatkozóan mutatták ezt be, az epidemiológia, a prevenció, az AIDS kezelés, a patológia, az onkológia és a geriátria területén. A kongresszus célja ugyanis az volt, hogy kidolgozzon egy stratégiát, és azokat a kulturális irányvonalakat, amelyek lehetővé teszik, hogy az orvoslás egyre inkább a kapcsolatokra épüljön és a testvériség szellemében működjön.
A következő témákról esett szó: az orvos-beteg kapcsolat, a diagnózis közlése a sebész, az ideggyógyász, a pszichiáter, a gyermekorvos, az onkológus és az aneszteziológus szemszögéből. Bemutattak néhány jól alkalmazható modellt, hogy hogyan működhetnek a kapcsolatok az egészségügyi ellátás vagy a kórházi kezelés területén. Konkrét példát láthattunk az orvostudomány különböző szakterületeit felölelő képzésről, és egy együttműködési kezdeményezésről az epidemiológia területén a muszlim világban, Algériában.
Nemzetközi projektek – A kongresszuson beszámoltak egyes projektek eredményeiről is: új kulturális modell született Afrikában az AIDS kezelésére; közösségi orvoslásról beszéltek a manilai „Bukas Palad” (Nyitott kézzel) Központ képviselői; és különböző egészségügyi szabályozások szerint működő országok együttműködésről számoltak be.
Műholdas összeköttetés – 20 európai fővárosból követték a kongresszust műholdas adáson keresztül. Európában: Spanyolország, Svájc, Lengyelország, Románia, Belgium, Litvánia, Magyarország, Oroszország. Afrikában: Kamerun, Benin Tanzánia. Észak-Amerikában: Egyesült Államok és Kanada. Dél-Amerikában: Venezuela, Kolumbia, Uruguay, Argentína. Ázsiában: India, Japán. Ezekben az országokban a kongresszussal egyidőben orvostudománnyal kapcsolatos helyi összejöveteleket, szemináriumokat rendeztek.
„A kongresszus témája hazánkban is aktuális és hasznosítható – húzta alá a kongresszus jelentőségét a budapesti orvos szeminárium egyik résztvevője – mert új szemléletet ad a betegekkel való kapcsolatban és az inter-diszciplináris együttműködésben. A hallottak megerősítették, hogy a betegekért hozott áldozat mindig értékes.”
Kezdeményezők – A rendezvényt az MDC egyesület szervezte – Medicina Dialogo Comunione (Orvostudomány Párbeszéd Közösség), mely azzal a céllal jött létre, hogy a Fokoláre Mozgalom lelkiségéből, az egység lelkiségéből merítve segítse egy új orvosi szemlélet, egy új orvosi lét kialakulását. A kongresszus a Sacro Cuore Katolikus Egyetem Gerontológiai, Geriátriai és Fiziátriai tanszékének közreműködésével valósult meg.
Chiara Lubich üzenete a kongresszus résztvevőihez
Letöltés: Chiara_Lubich_MDC_hu