Dél-amerikai utazás 1.
Nyilvános rendezvények az egyetemes testvériség jegyében
Véget ért Maria Voce és Giancarlo Faletti utazása Közép- és Dél-Amerika spanyol nyelvű országaiban, melynek fő állomásairól már korábban hírt adtunk.
Alkalom volt ez arra, hogy új lendületet kapjon a kontinensen a Fokoláre Mozgalom közössége, mely már évtizedek óta dolgozik az egységért és a párbeszédért az egyházban, a más vallásúakkal, valamint a kultúra és a társadalom, a civil életben való elköteleződés terén.
Három kiemelkedő eseményről számolunk be:
- egy guatemalai találkozóról a katolikus egyházhoz tartozó mozgalmakkal,
- egy kolumbiai rendezvényről az itt sok sebből vérző igazságszolgáltatás terén,
- és az a zsidókkal való találkozóról Argentínában.
Egyszerűen és baráti légkörben zajlott a Ciudad de Guatemala-i Máriapoli Központban március 24-én a megrendezett találkozó 10 egyházi mozgalom – többek között a Neokatekumenális út, Szent Egyed Közösség, Cursillo – képviselőinek részvételével, akik éves rendszerességgel találkoznak a Guatemalai Püspöki Kar által felállított „Világi Mozgalmak és Új Közösségek Bizottsága” szervezésében. Victor Hugo Palma Paúl püspök kíséri figyelemmel a bizottság munkáját. Arról beszélt, hogy a mozgalmak a Lélek máriás jelenléte a katolikus egyházban: „Válaszoljunk XVI. Benedek pápa felhívására, hogy fogadjuk be és támogassuk a mozgalmakat, melyek az ’ige iskolái’. A Fokoláre az egyik legélőbb ilyen iskola”. Szavaihoz kapcsolódva Maria Voce beszélt a mozgalom ige iránti szeretetének gyökereiről. Többek között ezt mondta: „A többi mozgalommal való együttlét számunkra nem csupán öröm. Szükségünk is van egymásra, hisz tudjuk, hogy minden karizma egy-egy ige hordozója, melyre a világnak korunkban szüksége van”.
Április 4-én a Bogotai Manuela Beltrán Egyetemen megrendezésre került egy Nemzetközi szimpózium a testvériségről. Venezuelából, Ecuadorból és Peruból is érkeztek előadók. A rendezvényen bemutatkozott a „Inocencia” Projekt, egy igen távolra mutató kezdeményezés, melynek keretében Juan Carlos Cardenas és társai az egység lelkiségéből merítve az igazságszolgáltatás korrupciójának feltárására a Bogotai Egyetem Jogi Karán egy ingyenes segítő szervezetet működtetnek. Bemutatták egyik legutóbbi esetüket: rámutatva a per és a nyomozás néhány egyértelmű hibájára, elérték, hogy a családja nagy örömére kiengedjenek a börtönből egy 17 évesen igazságtalanul elítélt fiatalembert.
A Chiara Lubich Intézet, melyet Venezuelában a Maracaiói Katolikus Egyetem rektora alapított, egyre nagyobb hatással van a kulturális életre. Immár kilenc egyetem és több más szervezet kapcsolódott be a munkájába művészeti, gazdasági, szociális, etikai és pedagógiai témákban. Az egyetemek és a közintézmények jelentős érdeklődést tanúsítanak a szimpóziumon bemutatott kezdeményezések iránt is: az etnikumok és kultúrák együttélésétől a városkép megújításán át egész az egység kultúrájának terjesztéséig sok témát áttekintettek az etikai és kulturális fejlődés érdekében.
Április 12-én Buenos Airesben, a külügyminisztérium dísztermében egy nagy csoport, különböző argentin és uruguayi zsidó közösségek tagjai töltöttek Maria Vocéval és Giancarlo Falettivel pár órát, melyet a hosszú évek alatt megszilárdult barátság és testvéri légkör jellemzett. Az egyik résztvevő, Paul Varsawsky kifejezte: össze kell gyűlnünk a Biblia üzenete körül, és kiemelte az „Aranyszabály” szerepét a három nagy monoteista vallásban. Maria Vocétól többek között azt kérdezték, hogyan kerülhetjük el, hogy a párbeszéd csak néhány szakértőt foglalkoztasson. „Testvérként kell tekinteni a mellettem lévő felebarátra. Így egy feltartóztathatatlan láncolatot indítunk el. Így eljutunk mindenkihez és legyőzzük a történelem során felgyülemlett előítéleteket és nehézségeket. Rátaláltunk a lehetőségre, hogy bízzunk egymásban, eltöröljük a gyanakvást, hogy őszintén szeressük egymást… ennek segítségével majd az egész társadalomhoz el tudunk jutni.”