A városért
Polgármesterek és helyi képviselők találkoztak az Egységért Politikai Mozgalom szervezésében Loppianóban „Egy város nem elég! 10, 100, 1000 város az egyetemes testvériségért” címmel. Hazánkból Jánoshalma polgármestere kapott felkérést tapasztalatának bemutatására.
A város sok sürgető kihívás és nehéz probéma kereszttüzében él. Emellett építő és hatékony emberi kapcsolatok színtere az egyes személyek, csoportok és népek közt. Chiara Lubich nem rég éppen a várost tűzte ki célpontnak a politikusok, de az egyszerű városlakók elé is, akik az egység, az egyetemes testvériség karizmájából merítenek közéleti, gazdasági és politikai munkájuk során.
Ennek kapcsán június 7-8-án 200 olasz polgármester és helyi képviselő, valamint egy egész európát képviselő nemzetközi csoport jött össze Loppianóban Firenze mellett az „Egy város nem elég! 10, 100, 1000 város az egyetemes testvériségért” címmel megrendezett kongresszuson.
„Meg kell találnunk egy-egy város hivatását – hangsúlyozta megnyitóbeszédében Lucia Fronza Crepaz, az egységért politikai mozgalom elnöke. Merünk-e a legkisebbeket figyelembe véve tervezni és intézkedni, akiknek a legkevesebb az anyagi és szociális forrása, hogy megőrizhessék emberi méltóságukat és abban megvalósulhassanak. Mélyen ismernünk kell városunkat, a történelem során megtett útját, hogy a különböző nézeteket egységes távlatban tudjuk egyesíteni, mely tiszteletben tartja a különbözőségeket. Föl kell tárni minden lakos előtt, hogy azzal járulhat hozzá a város életéhez, ha a mindennapokban önmagát ajándékozza.”
Az előadók közt volt Leonardo Domenici Firenze polgármestere, Matteo Renzi, Fiorentina tartomány elnöke. A kerekasztal beszélgetésekben szó esett a város és a politika, a kultúra, a művészet és a gazdaság kapcsolatáról. Megszólaltak politológusok, köztisztviselők, szociológusok, szociális munkások, közgazdászok és vállalkozók, településrendezők és építészek, művészek és lakosok. Együtt próbálták megérteni, hogy mi is a város az egyetemes testvériség szemszögéből, ugyanis egyre jobban látszik, hogy a testvériség a társadalom megújulásához vezető út.
A konferenciára Magyarországról felkérést kapott Czeller Zoltán, Jánoshalma polgármestere és felesége, Czellerné Ádám Mária , hogy számoljanak be városukban megélt tapasztalatukról a testvériség megvalósításának útján.
A téma elmélyítésében fontos szerepet játszott a színhely, ugyanis a Fokoláre Mozgalom nemzetközi városkájában, Loppianoban több mint negyven éve különböző kultúrákhoz tratozó emberek élnek együtt. Tapasztalata megerősíti, hogy minden lakosnak szerepe van a város építésében, mely szíve lehet a modern globalizált társadalomnak.
A záró beszélgetésből is kiderült, hogy szeretnének kapcsolatban maradni egymással a résztvevők, mintegy hálót alkotni, és szeretnék megosztani egymással saját településüket illető tapasztalataikat, elképzeléseiket, lehetőségeiket, mert ez jó kiindulópontja lehet egy testvéribb szolidárisabb társadalom építésének.
Június 28, szombat, 10:44:14
Hírek – A városért