Kiskorúak védelme – képzés, megelőzés és zéró tolerancia
„Mindannyiótokat arra kérünk, hogy nagy felelősséggel álljatok hozzá ennek a fontos témának, a kiskorúak jólétének az előmozdításához.” E szavakkal fordult Maria Voce elnök és Jesús Morán társelnök március 27-én a Fokoláre Mozgalom tagjaihoz az egész világon a kiskorúak védelmével megbízott felelősök nemzetközi találkozójának befejeztével.
38 országból 162 résztvevő érkezett az egész világról erre a találkozóra, amelyet március 14 és 17 között tartottak Castel Gandolfóban. Mérleget vontak a Fokoláre mozgalom elkötelezettségéről a kiskorúak és minden ember jóléte érdekében. Ez a törekvés mindig is jelen volt a mozgalom életében, ahogy azt a gyerekek és serdülő számára szervezett különböző képzések és már megvalósult kezdeményezések is mutatták az egész világon.
Útmutató és bizottságok a kiskorúak védelmében
2014. áprilisában a Mozgalom megfogalmazott egy Útmutatót a kiskorúak védelme és jóléte érdekében. 2015-ben Központi Bizottság alakult a kiskorúak védelme és jóléte érdekében. A világ különböző részein is helyi bizottságokra, vagy képzett szakemberekre bízták ezt a feladatot. Feladatuk a kiskorúak védelme, de mindenekelőtt a mozgalom tagjainak és különösen is a kiskorúakkal foglalkozó tagoknak a képzése ezen a területen.
A bizottságok feladata az esetleges visszaélésekkel kapcsolatos bejelentések összegyűjtése és azok belső ellenőrzésének irányítása. Maria Voce és Jesús Morán levelükben elmondják, hogy az eddigi évek folyamán mintegy húsz bejelentés érkezett, és így nyilatkoztak: „Mély fájdalommal kell elismernünk, hogy a mi nagy családunkban, a Fokolárban is beigazolódott néhány visszaélés a kiskorúakkal szemben, amelyet a mozgalmunk tagjai vagy olyan emberek követtek el, akik az általunk szervezett rendezvényeken részt vettek. Nagy részt régmúlt (több mint húsz évvel ezelőtt történt) eseményekről van szó, de néhány visszaélés sajnos a közelmúltban történt, és Istennek szentelt tagjaink is szereplői voltak.”
A központi és a helyi bizottságok munkája iránt háláját fejezte ki az elnök és a társelnök, mert nagy segítségükre voltak nemcsak a visszaélések feltárásában, hanem abban is, hogy hogyan szolgáltassunk igazságot az áldozatoknak, hogyan álljunk mellettük és a családjuk mellett, valamint milyen belső intézkedéseket hozzunk az elkövetőkkel szemben természetesen az adott ország polgári törvénykezésén felül.
Zéró tolerancia
Marai Voce és Jesús Morán hangsúlyozták, hogy a Fokoláre Mozgalomban zéró tolerancia érvényes az erőszak és a visszaélés minden formájára, valamint a rossz bánásmódra, a személyes vagy a közösségi hálón történő zaklatásra minden ember, de különösen a kiskorúakkal és a jobban sebezhető felnőttekkel szemben. „Ez azt jelenti – magyarázzák -, hogy a visszaélés és az erőszak minden megnyilvánulását jelezni kell a helyi vagy a központi bizottságnak.” És hangsúlyozzák: „igazi kísértés lenne azt gondolni, hogy ha nem jelezzük ezeket az eseteket, akkor az a Mozgalom javára van, mert elkerüljük a botrányt és megőrizzük valakinek a jó hírét.”
És hozzáteszik, hogy „a Mozgalom számára minden egyes eset egy mély megtisztulást jelent. Fogadjuk alázattal és mély együttérzéssel az iránt, aki – esetleg a mi figyelmetlenségünk miatt is – jóvátehetetlen traumákat szenvedett el.”
Általános értelemben jobban oda kell figyelnünk, mert ez nem korlátozódhat csak a Fokoláre tagjaira, mert ahogy Maria Voce és Jesús Morán mondja az említett levél végén, figyelmünknek az egész emberiségre ki kellene terjednie. „Nem lehet, hogy ne érezzük magunkénak a sok kicsi és nagyobb gyerek fájdalmas kiáltását a világon (…) Hivatásunk részét képezi, hogy melléjük álljunk. Ezért az első sorokban kell lennünk a leggyengébb emberek védelmében, bárhol és bármilyen erőszak vagy visszaélés áldozatai.”
Mellékletek:
Maria Voce és Jesús Morán levele : EVJM_190326_mindenkinek
Az Útmutatóról: A kiskorúak védelmében